اهم رویدادهای مختص جشنواره فیلم فجر شانزدهم

پاسخی به شبهه ی روز: آیا پردیس سینمایی و جدیدالاحداث اطلس از رانت سینمایی موجه استفاده می کند و آیا این یک پدیده ی ممدوح است یا مذموم؟!

   |  پنجشنبه 12 بهمن 1396
پاسخ به شبهه ی روز: آیا پردیس سینمایی اطلس از رانت استفاده می کند و آیا این یک پدیده ی ممدوح است یا مذموم؟! پاسخ خلاصه و بسیار فشرده به این پرسش این می شود که «رانت یا همان امتیازی که خارج از چهارچوب های متعارف - اما قانونی و مشروع - و با بهره گیری از قدرت و نفوذ اقتصادی و فرهنگی و هنری و... افراد متولی آن فعالیت اقتصادی یا خدماتی و... حاصل می شود» به خودی خود «مذموم» یا «ممدوح» نیست! بلکه باید دید...
... «آیا منافع این رانت و امتیاز خاص، اولاً موجه، قانونی و مشروع است و منطبق با قوانین جاری کشور بویژه اصل مترقی «رقابت نه انحصار» یا نه؟ و ثانیاً آیا همسو و همراستا با منافع عموم مردم است یا خیر؟»... بنابراین اگر پاسخ این دو سئوال مهم، مثبت بود، پس آن امتیاز خاص نه تنها مذموم و فی نفسه بد نیست، بلکه پسندیده و ممدوح نیز هست؛ چراکه از منافع آن عموم مردم بهره مند می شوند و نه یک عده ی خاص و بخصوص! 

البته فراموش نشود که منظور ما از رانت موجه، آن است که این امتیاز، مشروع و قانونی و ضد انحصار باشد؛ یعنی نه خلاف احکام شرع بوده و مضافاً مکانیزم دریافت مجوزهای آن نیز منطبق با چهارچوب های قانونی باشد و استفاده کنندگان از آن امتیاز خاص، صرفاً بر اساس موقعیت های اجتماعی و یا نفوذ و سرمایه های اجتماعی خود در ارکان مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی، زودتر از دیگران متوجه آن مزایا و جایگاه شده و لذا سریعتر از سایرین، منافع آن را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کرده اند.

حال به موضوع اصلی خود در این رسانه ی تخصصی حوزه ی فیلم و سینما و جشن سینمایی مشهد برگردیم. 

بنابراین موضوعی که امروزه در رسانه ها نقل اول گفتگوهاست مبنی بر این که «مجموعه ی اقتصادی بازار اطلس» و «پردیس سینمایی اطلس» با استفاده از رانت و امتیازهای خاص و بلکه روحیه ی انحصارگرایانه، چند فیلم برتر 36 امین جشنواره فیلم فجر تهران را به پانزدهمین جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد آورده است و یا این که در صدد است آن فضا را به عنوان «کاخ جشنواره» مطرح کند، تا حدود زیادی روشن می شود.

نتیجه آن که در این نوشتار، ما اصلاً در پی نتیجه گیری مثبت یا منفی بودن این اتفاق نیستیم، بلکه می خواهیم به همکاران رسانه ای خود بگوییم که بالاخره ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، در همه ی کشورها و مجامع و سازمان ها و..،  موضوع رانت و واسپاری امتیازات وجود دارد و گریزی هم از آن نیست، بنابراین بهتر است اساساً در مصاف با موضوع رانت و امتیازخواهی، با خط کش و معیار «انتفاع عمومی» وارد بحث شد و به پایش و پویش و نقد و عیارسنجی این گونه رویدادهای امتیازمحور پرداخت.

کوتاه سخن آن که صرف کنکاش و گفتگو در باره ی این که آیا متولیان بخش خصوصی پردیس سینمایی اطلس آیا از رانت و امتیازات خاصی استفاده کرده اند یا نه؟ و یا در حال استفاده از آن هستند؟ به هیچ عنوان مفید فایده نیست و دانستن آن نیز مشکلی را از معضلات پیش روی فرهنگ و هنر استان باز نمی کند، بلکه بر پیچیدگی های آن می افزاید و چه بسا مانعی در راه توسعه و تعالی فضاهای فرهنگی و هنری کشور و ضد مشوقی برای فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این عرصه باشد، اما اگر نوک پیکان مطالبات رسانه ها به عنوان زبان گویای مردم و جامعه ی هنری استان - چه در مقام پرسش از مسئولان دولتی و همچنین صاحبان مشاغل و متولیان بخش خصوصی این مجموعه و چه در مقام تحریر مقاله و چه تنظیم خبر و تیتر آن و در نهایت حساس کردن مردم و افکار عمومی - فقط و فقط متوجه و متمرکز منافع، مزایا و امتیازاتی باشد که از متن و حاشیه ی این رانت و امتیاز خاص برای «عموم مردم» حاصل می شود، آن هنگام، این بحث مفید فایده خواهد بود.

عبدالرضا زرگری 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم رویدادهای سینمایی مشهد


هنر هفتم و سینما... در کشور چه می گذرد؟

از نگاه سینماپرس


از نگاه مهراخبار سینمایی کشور


جدول اکران شانزدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهد

راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

نظرسنجی انتخاب بهترین فیلم از نگاه سینمادوستان مشهدگزارش های تصویری منتخب جشنواره ی شانزدهم

وبگاه اطلاع رسانی رسمی
شانزدهمین جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد
همراه 12 ساله ی سه هزار هنرمند و مخاطب سینمایی عضو
Copyright © 2007
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com