• معرفی هیات انتخاب فیلم های
  سینمایی سی و هشتمین
  جشنواره فیلم فجر تهران
  با حکم دکتر ابراهیم داروغه
  دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
 • به پایان آمد این دفتر
 • نظرسنجی برترین فیلم
 • فهرست فیلمهای شانزدهمین جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد
 • در یک نگاه
 • تلگرام

جشنواره چهاردهم به روایت شهرآرا: فیلم فجر مشهد در سالن ۵۰۰ نفره؟!

   |  چهارشنبه 15 دی 1395
چهاردهمین جشنواره فیلم فجر مشهد
برگزاری جشنواره فیلم فجر در ۳۰استان و بدهی ۵۰۰میلیونی؛ فیلم فجر مشهد در سالن ۵۰۰نفره؟! چهاردهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد در حالی در بهمن برگزار می‌شود که شهرمان در دومین ماه زمستان ۹۵ روزهای شلوغی را از لحاظ برگزاری جشنواره ملی می‌گذراند. حال باید دید این جشنواره و مشکلات مالی آن دستخوش تغییر و تحولات نخواهد شد....
فیلم فجر مشهد در سالن ۵۰۰نفره؟!

ناصر نداف- چند روز پیش، در خبرهای رسانه‌ها، موجی به راه افتاد که جشنواره‌ فیلم فجر امسال در ۳۰استان کشور برگزار خواهد شد. این خبر در حالی منتشر شد که برخی تهیه‌کنندگان بر تسویه حساب بدهی قبلی و پرداخت سریع هزینه‌های نمایش تاکید دارند.

جشنواره‌ سی ‌و پنجم فیلم فجر طبق اعلام رئیس سازمان سینمایی قرار است دوباره در سطح استان‌های کشور از جمله خراسان رضوی هم برگزار شود و این در حالی است که هنوز بدهی ۵۰۰میلیون تومانی اجرای این طرح در دوره سی‌ودوم پرداخت نشده است.

 برگزاری فیلم فجر مشهد در یک سالن؟!

معاون هنری‌سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امسال جشنواره فیلم فجر در مشهد برگزار می‌شود، به خبرنگار شهرآرا گفت: میزبانی۳۰استان در جشنواره فیلم فجر قطعی شده و بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران هم توافق لازم صورت گرفته شده است و تا حالا نشنیده بودم که شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینما بدهی دارد.

افشین تحفه‌گر درباره تفاوت برگزاری جشنواره فیلم فجر با سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: امسال تصویب شده که در هر جشنواره فیلم فجر استانی، یک سالن ۵۰۰نفره معرفی شود. اما با توجه به ظرفیت‌های شهرمان و استان، داریم تلاش می‌کنیم که در جشنواره فیلم فجر مشهد امسال بیش از یک سالن داشته باشیم.وی با اشاره به اینکه امسال هیچ بدهی نداریم، گفت: تاکنون که من اسناد جشنواره فیلم فجر را بررسی کردم، متوجه بدهی دوره‌های گذشته این جشنواره نشدم.وی با بیان اینکه من در جریان ۵۰۰میلیون بدهی نیستم، گفت: با اینکه این بحث‌های مالی هرساله قبل از برگزاری جشنواره فیلم فجر وجود دارد اما امیدواریم این جشنواره با کیفیت بسیار خوب امسال هم برگزار شود. 

به نظر نگارنده، با توجه به اینکه اغلب سینماهای مشهد متقاضی اکران آثار فیلم فجر هستند، باید دید این قانون اکران در یک سالن، شامل حال کدام سالن از سینماهای مشهد می شود؟ آیا بعد از چند سال برگزاری این جشنواره در سینما هویزه، اکران فجر چهاردهم در سینماهای دیگر چون آفریقا، قدس و یا سیمرغ انجام خواهد گرفت؟

 بدهکاری ۵۰۰میلیونی

عضو هیئت رئیسه‌ شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، مدتی قبل در گفتگویی با ایسنا از پرداخت‌نشدن بدهی وزارت کشور به تهیه‌کنندگانی که فیلم‌هایشان در جشنواره سی‌ودوم فجر نمایش داده شد، آن هم با وجود پیگیری از طرف رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری، انتقاد کرد.همچنین غلامرضا موسوی اخیرا در مصاحبه‌ای دیگر ضمن اشاره به اینکه «با هماهنگی و صحبت‌هایی که با دبیر جشنواره فیلم فجر انجام شده، قرار است امسال فیلم‌های جشنواره در ۳۰استان و در هر استان ۲۰فیلم نمایش داده شود» دوباره بیان کرده است: همچنان ۵۰۰میلیون تومان از وزارت کشور طلبکاریم که هنوز پرداخت نشده است. در دیداری که با نهاوندیان (رئیس دفتر رئیس‌جمهور) داشتیم، موضوع را در میان گذاشتیم و ایشان نیز گفت که موضوع را منعکس کنید و قول پیگیری دادند. پیگیری نیز صورت گرفت اما همچنان طلب تهیه‌کنندگان ازسوی وزارت کشور پرداخت نشده است.براین اساس تعدادی از تهیه‌کنندگانی که فرم شرکت در جشنواره را پر کرده‌اند، دراین باره به اظهار نظر پرداختند و تاکید دارند که باید نمایش فیلم‌ها در شهرستان‌ها با حساب و کتاب مشخص و پرداخت مالی سریع انجام شود.

 خودکشی سینماگران

پوران درخشنده گفت: اگر قرار باشد برای نمایش فیلم‌های جشنواره فجر در استان‌ها، بلافاصله هزینه‌های نمایش به تهیه‌کنندگان پرداخت نشود، انجام آن برای سینماگران یک‌جور خودکشی است.

کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «زیر سقف دودی» که با فیلم جدیدش متقاضی شرکت در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر است، در گفتگویی با ایسنا درباره اینکه آیا تمایل دارد فیلمش در بخش استانی فجر هم نمایش داده شود، با اشاره به بدهی باقی‌مانده از این طرح که چند سال قبل اجرا شده بود، بیان کرد: اگر با همان شرایط قرار باشد چنین کاری انجام شود، موافق حضور فیلمم در این بخش نیستم.

وی توضیح داد: برای نمایش فیلم‌های جشنواره در استان‌ها باید ضوابط و شرایط مشخصی تعیین شود و براساس آن سینماگران تصمیم به نمایش فیلم خود در استان‌ها بگیرند، یعنی باید مشخص باشد که به‌ازای هر بار نمایش در هر سالن که میزان تماشاگر و صندلی آن‌ها مشخص است، چه مبلغی پرداخت می‌شود و نکته دیگر اینکه باید این مبلغ بلافاصله به تهیه‌کننده قابل پرداخت باشد. این کارگردان اضافه کرد: تهیه‌کننده‌ای که ریسک می‌کند و فیلمش را در چنین شرایطی به نمایش درمی‌آورد، حداقل انتظاری که دارد، این است که این طرح به‌درستی مدیریت شود. این درحالی است که بعد از چند سال هنوز به تهیه‌کنندگان فیلم‌های نمایش داده شده در بخش استانی جشنواره فجر بدهی وجود دارد.

 توافق‌نکردن بر سر افزایش اکران فیلم‌ها

حبیب اسماعیلی هم که امسال به‌عنوان تهیه‌کننده، با فیلم «خرگیوش» متقاضی شرکت در جشنواره است، بیان کرد: در سال‌های قبل شاهد بودیم که علاقه‌مندان به فیلم‌های جشنواره از شهرهای مختلف به تهران می‌آمدند ولی درچند سال گذشته این مسئله کمتر شده است. به همین دلیل یک وجه مثبت نمایش فیلم‌ها در شهرستان‌ها این است که علاقه‌مندان از تماشای فیلم‌های جشنواره محروم نمی‌شوند، اما نکته مهم این است که شخصا با تعداد بالای نمایش‌ها موافق نیستم. اسماعیلی خاطرنشان کرد: در این‌باره هرچه شورای عالی تهیه‌کنندگان سینما تصمیم بگیرد، تابعیت می‌کنیم.

 
میزبانی ۳۰استان بدون حساب و کتاب

همچنین سعید سهیلی کارگردان و تهیه‌کننده «گشت ارشاد۲» به ایسنا گفت: اینکه فیلم‌های جشنواره در ۳۰ یا ۱۰۰شهر نمایش داده شوند، مهم نیست بلکه مهم تعداد اکران‌هاست که باید مشخص و محدود باشد. وی افزود: علاوه‌براین باید هزینه‌هایی که برای نمایش فیلم صرف می‌شود، به طور دقیق محاسبه و پرداخت شود، به همین دلیل زیادکردن بدون حساب و کتاب تعداد شهرها و اکران باعث می‌شود که فیلم‌ها لطمه بخورند و بهتر است به جای کمیت به فکر کیفیت کار باشیم.

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه مهراز منظر سینماسینما
جدول اکران شانزدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهد

راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

نظرسنجی انتخاب بهترین فیلم از نگاه سینمادوستان مشهدساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو