مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خبر داد؛ شش سینمای مشهد میزبان هفدهمین «جشنواره فیلم فجر تهران» در مشهد

   |  دوشنبه 14 بهمن 1398
align=bottom
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: منظور از برگزاری جشنواره، مشارکت فرهنگی و اجتماعی فعال،  نقادانه، توجه به نگاه‌های زیبایی‌ شناسانه درباره مفاهیم فرهنگی از لنز دوربین و با نگاه کارگردانان است. جعفر مروارید امروز 14 بهمن ماه در نشست خبری هفدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، اظهار کرد: 6 سینما از جمله هویزه، اطلس، گلشن، ویلاژ توریست، آفریقا و شهید اصغرزاده در برگزاری این جشنواره حضور دارند...
... و دلیل حضور این سینماها این است که ما عدالت توزیعی را که جزء برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، در مشهد داشته باشیم و سلیقه‌ها و نگاه‌های مختلف بتوانند در مشهد در فضای فرهنگی متناسب با یک دسترسی سهل و آسان در جشنواره شرکت کنند.

وی افزود: در سینما شهید اصغرزاده به طور خاص اکران سیمرغ و پروانه‌ها را خواهیم داشت و فیلم‌های خاص کودکان و نوجوانان با نگاه تربیتی به طور رایگان برای کودکان، نوجوانان و آموزش و پرورش اکران خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، ادامه داد: زمانی که ما صحبت از جشنواره فیلم فجر می‌کنیم، منظور برگزاری جشن نیست؛ بلکه مشارکت فرهنگی و اجتماعی فعال، نقادانه، توجه به نگاه‌های زیبایی‌شناسانه درباره مفاهیم فرهنگی، اجتماعی و بنیادین جامعه از لنز دوربین و با نگاه کارگردانان است.

مروارید خاطرنشان کرد: فضای جشنواره فیلم فجر در ایام باشکوه دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و این خاطره‌، انگیزه و بستری را فراهم می‌کند تا در فضایی که انقلاب اسلامی باعث خلاقیت فرهنگی- هنری شد، نگاه‌های زیبایی‌شناسانه و هنری که گاه همراه با نقادی، ایده نو و طرحی نسبت به آینده است، در یک بستر عمومی میان کارگردانان و مردم و مسؤولان به مشارکت گذاشته شود.

وی یادآور شد: برای همین به عقیده من بهترین زمانی است که مسؤولان می‌توانند همراه خانواده‌های خود در کنار مردم و در کنار اصحاب رسانه به نقد، بررسی، شنیدن سخنان متفاوت، شنیدن نقادانه و شنیدن طرح‌ها و ایده‌های متفاوت در این یک هفته بپردازند.

اکران فیلم‌های جشنواره فجر در بخش‌های سودای سیمرغ، نگاه نو و سیمرغ و پروانه در سینماهای مشهد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: باید اشاره کنم که در کنار لیست فیلم‌های سودای سیمرغ و سیمرغ و پروانه‌ها، بخش نگاه نو را نیز در مشهد داریم و در سینما آفریقا که سینمای اصحاب رسانه است، لیست کامل نگاه نو نیز اکران خواهد شد؛ سینما آفریقا علاوه بر اکران سودای سیمرغ، بخش نگاه نو را برای اهالی رسانه و مردم اکران خواهد کرد.

مروارید افزود: امسال فضای ویژه‌ای در جامعه حکم‌فرماست؛ به دلیل وحدت، همبستگی مردم و توجه به جریان مقاومت و امنیت کشور که این امنیت را مدیون محافظان و سرداران امنیت هستیم و اگر این امنیت نبود نمی‌توانستیم فضاهای فرهنگی و هنری با نشاط و پر رونقی را در جامعه داشته باشیم؛ در اختتامیه، فیلم مقاومت را خواهیم داشت و از یک فیلم برگزیده در فضای مقاومت در اختتامیه که در تاریخ 21 بهمن یا 25  این ماه برگزار خواهد شد، تقدیر ویژه‌ای به عمل خواهد آمد.

وی ادامه داد: در کنار تقدیر از فیلم مقاومت به این دلیل که مشهد خود پایگاهی برای نگاه‌های سینمایی است و در مشهد کارگردانان بزرگ، پیشکسوتان و جوانان سینمایی زیادی داریم، از یک آموزشگاه سینمایی، یک کارگردان جوان مشهدی و یک شرکت سینمایی برتر در فضای مشهد و خراسان نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، بیان کرد: از برنامه‌های دیگر جشنواره، برگزاری نشست‌های نقد و بررسی آثار برگزیده جشنواره خواهد بود که در آن اکران‌ فیلم‌ها، نگاه‌های فرهنگی و هنری و تاثیرات جریان سینمایی بر فضای کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت و یک آکادمی عمومی در دهه فجر از طریق فیلم و سینما پدید خواهد آمد.

مروارید یادآور شد: امیدوارم که امسال با حضور اصحاب رسانه بتوانیم نشاط فرهنگی و هنری را در کنار تعهد و نقادی در فضای خراسان و مشهد، آن هم در کنار مضجع شریف امام‌رضا(ع) داشته باشیم. نگاه ما این است که امام‌رضا(ع) نه تنها منبع معنویت بلکه منبع خلاقیت هنری است و برگزاری جشنواره فیلم فجر با حضور حداکثری فیلم‌ها و نگاه‌های حداکثری به این خلاقیت فرهنگی و هنری کمک می‌کند.

برگزاری بخش سیمرغ سینما خراسان در هفدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد

وی عنوان کرد: امسال بخش سیمرغ سینما خراسان یکی از ویژگی‌های برگزاری جشنواره در مشهد است که ساخته‌های کارگردانان مشهدی و خراسانی در این دوره جشنواره به نمایش در خواهد آمد و هیأت داوری بخش‌هایی از فیلم‌های منتخب و برگزیده را که طی پروژه‌ای عادلانه انتخاب کرده است، پس از اکران فیلم‌ها در طول هفت شب، در اختتامیه از برگزیده سینمای خراسان نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، ادامه داد: امسال از مشارکت شهرداری مشهد نیز بهره‌مند شدیم و جلوه‌ای از مشارکت دستگاه‌های فرهنگی در جشنواره امسال شاهد هستیم و امیدواریم در فضاهای فرهنگی و هنری شهر بتوانیم این مشارکت  و همدلی را ادامه و افزایش دهیم؛ چراکه به عقیده من حل مسائل فرهنگی و هنری شهر مستلزم همکاری تمام دستگاه‌ها خواهد بود.

در این نشست همچنین از پوستر هفدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد رونمایی شد.

ایسنا

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

اکران لیست کامل سودای سیمرغ در 6 سینمای منتخب مشهد/ آغاز جشنواره هفدهم از فردا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از اکران لیست کامل فیلم‌های سودای سیمرغ جشنواره سی و هشتم در هفدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد و در 6 سینمای منتخب این شهر خبر داد.

اکران لیست کامل سودای سیمرغ در 6 سینمای منتخب مشهد/ آغاز جشنواره هفدهم از فردا
به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، جعفر مروارید پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفدهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: همزمان با سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، هفدهمین دوره این جشنواره نیز در مشهد برگزار می‌شود که جشنواره امسال دارای چند ویژگی است و با پیگیری‌های صورت گرفته و مشارکت شهرداری، امسال لیست کامل سودای سیمرغ در مشهد نیز اکران می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در این دوره سینماهای هویزه، آفریقا، اطلس، گلشن، ویلاژ‌توریست و سینمای شهید اصغر‌زاده میزبان جشنواره هستند و دلیل این امر این است که عدالت توزیعی را در مشهد رعایت کنیم و سلیقه‌ها و نگاه‌های مختلف بتوانند از جشنواره استفاده کنند.

وی بیان کرد: سینما اصغرزاده به طور رایگان به اکران فیلم‌های بخش سیمرغ و پروانه‌ها برای کودکان و نوجوانان می‌پردازد.

مروارید با بیان اینکه منظور از جشنواره برگزاری جشن نیست، خاطرنشان کرد: منظور مشارکت فرهنگی، نقادانه، توجه به نگاه‌های زیبایی شناسانه در خصوص مسائل بنیادین جامعه از لنز دوربین و با نگاه کارگردانان است، بنابراین فضای جشنواره فجر این انگیزه را فراهم می‌کند که در فضایی که انقلاب سبب خلاقیت فرهنگی و هنری شد، نگاه‌های زیبایی‌شناسانه که گاه با نقادی و ایده نو نسبت به آینده همراه است در بستری عمومی میان مردم و مسؤولان به اشتراک گذاشته شود و فرصت خوبی است که مسؤولان همراه با خانواده در کنار مردم و اصحاب رسانه به نقد و بررسی و شنیدن سخنان متفاوت در این یک هفته بپردازند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خبر داد: امسال در کنار سودای سیمرغ و سیمرغ و پروانه‌ها، بخش نگاه نو را هم در مشهد داریم و در سینما آفریقا که سینمای برگزیده است، لیست کامل نگاه نو اکران می‌شود.

وی بیان کرد: امسال به دلیل فضای ویژه‌ای که در جامعه وجود دارد و فضای وحدت و همبستگی که بعد از تشییع سردار شهید سلیمانی به وجود آمد، همچنین با توجه به جریان مقاومت و فضای امنیت که ما مدیون محافظان و سرداران مقاومت هستیم به همین دلیل در اختتامیه جشنواره که  ۲۱ یا ۲۵ بهمن ماه برگزار می‌شود؛ از یک فیلم مقاومت هم تجلیل می‌شود.

مروارید ادامه داد: علاوه بر این چون مشهد پایگاهی برای نگاه‌های سینمایی است، در ایام جشنواره از یک آموزشگاه سینمایی، کارگردان و شرکت سینمایی برتر هم تقدیر می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به برگزاری کارگاه نقد آثار در ایام جشنواره نیز اشاره کرد و افزود: برگزاری این کارگاه‌ها نگاه‌ها و تاثیر جریانات سینمایی بر کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد و یک آکادمی عمومی از طریق این دهه ایجاد می‌شود که امیدوارم با حضور اصحاب رسانه نشاط فرهنگی و هنری در کنار تعهد و نقادی را در جوار مضجع شریف امام رضا(ع) داشته باشیم.

وی اظهار کرد: نگاه ما به امام رضا(ع) این است که این حضرت منبع معنویت و خلاقیت هستند و برگزاری این جشنواره به خلاقیت فرهنگی و هنری شهر کمک می‌کند.

مروارید یادآور شد: ساخته‌های کارگردانان سینمای خراسان نیز به نمایش در می‌آید و پس از اکران با نظر هیأت داوری برگزیده این بخش نیز در اختتامیه تقدیر می‌شود‌.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: در این دوره از جشنواره همچون سال گذشته با شهرداری همکاری می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم این همکاری و همدلی را توسعه دهیم چرا که حل مشکلات فرهنگ و هنر با کمک یکدیگر امکان پذیر است.

حمایت 400میلیونی شهرداری از جشنواره هفدهم

در ادامه این نشست معاون فرهنگی شهردار مشهد گفت: آنچه از نگاه مدیریت شهری مسلم، فرهنگ جایگاه ویژه‌ای دارد و مدیریت شهری نیز تلاش می‌کند فراتر از آنچه تاکید دارد را در حوزه فرهنگی انجام دهد.

محمدمحسن مصحفی با تاکید بر اینکه جشنواره فیلم فجر از مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی است، بیان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و شهرداری مشهد نیز بر اهمیت این امر واقف هستند بنابراین باید مردم مشهد از همه امکانات این جشنواره برخوردار شوند.

وی گفت: بر اساس سهمیه بندی‌هایی که صورت می‌گیرد اکران همه فیلم‌ها در مشهد امکان پذیر نبود و نیاز بود برای اکران همه فیلم‌ها شهرداری نیز حمایت کند و ما با کمال میل و علاقه به حمایت پرداختیم به‌گونه‌ای که قرار بود فیلم‌ها فقط در سه سینما اکران شود اما اکنون در ۶ سینما فیلم‌های این دوره از جشنواره اکران می‌شود.

معاون فرهنگی شهردار مشهد با بیان اینکه مشهد تنها شهری است که لیست کامل فیلم‌های جشنواره را دارد و مردم می‌توانند از آن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: این مسئله نکته ارزشمندی است و علاوه بر اکران بخش سیمرغ و پروانه‌ها در سینمای شهید اصغر زاده، خواهش کردیم از طریق سینما سیار، فیلم‌های این بخش در حاشیه شهر و فرهنگسراهای شهرداری نیز اکران شود.

مصحفی از حمایت در بخش مراسم اختتامیه جشنواره و تقدیر از سینماگران خراسانی در دومین جشن تقدیر از سینماگران خبر داد.

وی گفت: امیدواریم با مشارکت شهرداری، شورای شهر و ارشاد، به لحاظ فرهنگی فضای حاکم در شهر به جایگاه واقعی و نشان دادن توانمندی خود برسد.

معاون فرهنگی شهردار مشهد در خصوص اکران فیلم‌ها در فرهنگسراها افزود: آنچه تا کنون قطعی شده در فرهنگسرای نصرت، قرآن و عترت و غدیر یا یکی از دیگر از فرهنگسراها که قطعیت آن در حال بررسی است، فیلم‌های بخش سیمرغ و پروانه‌ها اکران می‌شود.

مصحفی در خصوص میزان دقیق مبلغ حمایت از جشنواره هفدهم فجر اظهار کرد: قریب به  ۴۰۰ میلیون تومان برای جشنواره هفدهم به ارشاد کمک کردیم که البته هشت درصد برای مالیات و دیگر کسورات از آن کسر می‌شود، این مبلغ برای اکران‌های مختلف و متعدد و حمایت از اختتامیه سیمرغ و پروانه‌ها و تبلیغات هزینه شده است.

بلیط فروشی جشنواره از امشب

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست با اشاره به رونمایی از پوستر این دوره از جشنواره که با حضور مدیرکل صورت گرفت، گفت: امسال به ترکیب پوستر دست نزدیم و فقط بومی‌سازی شده‌است.

محمدرضا محمدی اظهار کرد: ما می‌توانستیم فقط با دو سینما این جشنواره را برگزار کنیم اما با پیگیری‌های صورت گرفته شرایط برای اکران فیلم‌ها در هفت سینما مهیا شد ولی سینما سیمرغ در لحظات آخر اعلام کرد در جشنواره شرکت نمی‌کند به همین دلیل اکنون هفدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در مشهد با ۵ سینمای اصلی و یک سینما که به اکران فیلم‌های سیمرغ و پروانه‌ها می‌پردازد به استقبال جشنواره می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: سینما آفریقا با ۲۷ فیلم، سینما اطلس با ۲۴ فیلم، سینما هویزه با ۲۴فیلم، سینما گلشن با ۲۴ فیلم و سینما ویلاژ توریست نیز به ۲۴ فیلم، میزبان جشنواره هفدهم هستند.

دبیر هفدهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد با اشاره به اکران فیلم‌های بخش سینمای خراسان، گفت: امسال بخش سینمای خراسان را در جشنواره داریم و با صحبت‌هایی که شد، چهار فیلم به این بخش راه پیدا کرد و در سالن شماره(۳) سینما هویزه اکران می‌شود.

وی با اشاره به جدول فیلم‌ها جشنواره متذکر شد: جدول اکران فیلم‌ها بسته شده اما امکان دارد فیلمی دیر برسد یا از لحاظ فنی امکان اکران نباشد و دیرتر اکران شود که این اشکالات از دست ما خارج است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی یادآور شد: سانس‌های اکران فیلم‌های جشنواره در چهار سانس ۱۵، ۱۷ و ۳۰دقیقه، ۲۰، ۲۲ و ۳۰دقیقه در نظر گرفته شده و بعد از ساعت ۲۴ هیچ اکرانی در سینماها نداریم.

محمدی خاطرنشان کرد: در قسمت نگاه نو که ۱۰ فیلم بوده، ۴ فیلم با سودای سیمرغ مشترک است و در سینماهای دیگر ۳ فیلم از آن ۶ فیلم را در نظر گرفتیم.

وی در خصوص بلیط فروشی جشنواره نیز گفت: خرید بلیط از طریق سایت سینما گیشه و از امشب امکان پذیر است و برای جلوگیری از سو استفاده‌های احتمالی نیز با کد ملی هر فرد فقط امکان خرید چهار بلیط وجود دارد که قیمت هر بلیط نیز ۲۰ هزار تومان است.

دبیر هفدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در خصوص جلسات نقد و بررسی آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: ابلاغیه این بخش به محمدجواد استادی رئیس اداره ارشاد مشهد ابلاغ شده و بنا است جلسات نقد و بررسی با حضور عوامل برگزار شود.

محمدی با بیان اینکه در سال‌های گذشته شأن خبرنگاران ما در جشنواره حفظ نشد و هماهنگی با سینما کمی مشکل است، از اختصاص سالن ویژه برای خبرنگاران خبر داد و گفت: تصمیم گرفتیم امسال این مدل را اجرا کنیم و اگر به نتیجه رسیدیم برای سال‌ها آینده برنامه‌ریزی بهتری صورت می‌گیرد.

وی در خصوص شفاف‌سازی برای کمک ۴۰۰ میلیون تومانی شهرداری به جشنواره اظهار کرد: بخشی از پول برای مالیات و مساوی حساب هزینه می‌شود که بخش عمده آن نیز برای خرید کسری فیلم‌ها هزینه می‌شود چراکه امسال هر فیلم را ۶ میلیون تومان خریدم.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: اگر بنا بود با این مبلغ به تولید فیلم مشهد کنیم اعتباری باقی نمی‌ماند چراکه گستردگی عرصه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیار زیاد است در واقع این مبلغ مختص هفدهمین جشنواره فیلم فجر است.

محمدی با اشاره به لیست فیلم‌های جشنواره در سینما آفریقا، گفت: امسال فیلم‌های تعارض، بی‌صدا حلزون، خون شد، خروج، دو زیست، سینما شهر قصه، من می‌ترسم، خوب بد جلف۲، تومان، مردن در آب مطهر، مغز استخوان، آن شب، سه کام حبس، آتابای، درخت گردو، شنای پروانه، روز صفر، روز بلوا، کشتارگاه، پوست، ابر بارانش گرفته، دشمنان، قصیده گاو سفید، آبادان یازده ۶۰، اکران می‌شود.

وی افزود: در حوزه سینمای خراسان نیز چهار فیلم شیشه‌های مات، مهدی که به دنیا آمد، فرشته‌ام بمان، در سینما هویزه اکران می‌شود.

دبیر هفدمین جشنواره فیلم فجر با اشاره به شانزدهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد تعداد مخاطبان آن دوره را ۶۱ هزار نفر عنوان کرد.


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات