برگزاری اولین جلسه اتاق گفت و گوی اصحاب فرهنگ و هنر با استاندار بدون ذکر حتی یک کلمه آسیب شناسی پانزدهمین جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد!

   |  شنبه 5 اسفند 1396
align=bottom
یادداشت: به قلم «عبدالرضا زرگری» ... اولین جلسه اتاق گفت و گوی اصحاب فرهنگ و هنر استان با استاندار، متأسفانه بدون ذکر حتی یک کلمه در باره پانزدهمین جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد و یا آسیب شناسی و تحلیل و بررسی کمیت و کیفیت برگزاری بزرگترین و مهمترین رویداد فرهنگی و هنری استان در ساحت هنر هفتم و سینما و در سکوت کامل خبری پایان یافت! این در حالی است این جشنواره قدیمی، ...  
...  به ربع قرن برگزاری خود رسیده و جالب توجه آن که نه از سمت مدیران فرهنگی و هنری استان و بلکه دیگر حضار که از اهالی رسانه و مطبوعات و نیز از متولیان بخش خصوصی فرهنگ  و هنر این خطه بودند و همچنین صدافسوس نهاز سمت استاندار محترم و معاونین و مدیران  کل و کارشناسان حاضر در این نشست، حتی یک سئوال و یا یک آرزوی امیدواری برای برگزاری  بهتر و کم نقص تر رویداد شانزدهم و یا لااقل یک تشکر کلیشه ای و دلخوش کنک از دست  اندرکاران برگزاری آن مطرح نشده و به نظر می رسد این از شگفتی ها و «پدیده»!! های  نادری است که چه بسا فقط در قلمرو خراسان باید انتظار ظهور و بروزش را داشت! 

حال جای چند سئوال اساسی در این میان باقیست! سئوال اول این که هنوز 11  روز از پایان جشنواره بیشتر نگذشته و چه زود در این دیار، مهم ها فراموش می شود  و حتی برای آبروداری و بلکه ظاهر سازی و صدالبته جلب رضایت سوری اهالی رسانه که  تا 11 روز پیش، مطالبه گرانه، سنگ مردم فرهنگ دوست و سینماروی مشهدرا به سینه می  زدند و بلکه برخی برای جلب آرای مردم در انتخابات آتی زیر علم آن سینه، اما امروزه  حتی یک کلمه خشک و خالی هم پیرامون آن گفته نمی شود؟!

جناب آقای رشیدیان،  استاندار فرهنگ دوست! روی ما و بلکه خطاب سه هزار نفر از فرهیختگان عضو این  تارنمای تخصصی با شماست که باز صدرحمت به نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان  پهناور خراسان رضویکه در اولین فرصت پس از جشن های چهلمین بهار پیروزی انقلاب فرهنگی  ج.ا.ایران، میزبان اهالی فرهنگ و هنر استان شد و هرچند این نشست، به غفلت - ان  شاءالله سهوی - مسئولان فرهنگی و هنری استان و بلکه نمایندگان مردمی بخش های مختلف  آن از تئاتر و موسیقی گرفته تا فیلم و رسانه و کتاب و...، سکوت محض در قبال بزرگترین  رویداد فرهنگی هنری استان سپری شد و متأسفانه فرصت ذی قیمت پایش و پویش آن از دست  رفت،

اما چه زود فراموش می کنند دیگر مسئولان فرهنگی و هنری کشور چه وابسته  به دولت و چه خوش کرده در خانه ملت که چه بسا خود برخاسته از همین خاک و آب و خطه  اند و تا همین 11 روز پیش، مشتاقانه با رسانه های محلی و بلکه کشوری مصاحبه کرده  و از اهمیت برگزاری عالی این جشنواره پرمخاطب در همه استان ها از جمله خراسان رضوی  و ضرورت برنامه ریزی بهتر برای آینده و نیز توجه جدی به مطالبات به حق مردم سینمادوست  و هنرپرور مشهد و... سخن ها راندند و تعابیری خاص به کار بردند و عکس ها گرفتند،  اما امروزه دغدغه اصلی آنان، دیگر پیگیری قول ها و وعده های داده شده به مطالبات  بحق این مردم نیست، بلکه تحلیل سخنان یک هنرپیشه زن در جشنواره های خارجی است که  آیا از سر صدق به زبان رانده یا از سر اخذ تابعیت و امتیاز!

و اما سئوال  بعدی، همه می دانیم برگزاری پانزده دوره جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد، جز  با کمک های مادی و حمایت های معنوی شخص استاندار در همه ادوار میسر نبوده و  به عبارت بهتر، جنابعالی و سایر استانداران از جیب همین مردم برای برگزاری این  اتفاق عظیم در ساحت فرهنگ و هنر این کلان شهر هزینه کرده و می کنید؛ حال سئوال  اینجاست که آیا همین مردم که ولی نعمتان این انقلاب و کشور و استان اند، حق ندارند  بدانند که آخر و عاقبت این هزینه کردها از بیت المال، به کجا انجامیده و مسئولان  فرهنگی و هنری استان در قبال هزینه آن، چه گزارش عملکرد قابل قبولی ارائه نموده  اند و چه اشکالات و ایراداتی در برگزاری سال های گذشته بوده و امسال آن را  مرتفع کرده اند؟!

صرف نظر از چگونگی هزینه های مادی و دولتی، آیا نباید  این رویداد مهم هنری در سالگرد ربع قرن برگزاری خود، یک بار... فقط یک بار چکش  کاری و آسیب شناسی شود؟! آیا وقت آن نرسیده که از ایستگاه پانزدهم به بعد، این  جشنواره صاحب یک دبیرخانه دائمی شود، حال کاخ جشنواره پیش کش؟! آیا هنوز باید معاون  محترم هنری و سینمایی دبیر جشنواره باشد و این فرزند 15 ساله، هنوز به آن حد از  بلوغ فکری و نبوغ اجرایی نرسیده که همچون جشنواره امام رضا علیه السلام دارای یک شورای سیاستگزاری و علمی یا اتاق فکر تخصصی باشد؟ یا این که عالی ترین  مقام مسئول فرهنگی استان یعنی شخص مدیرکل محترم، دبیر مستقیم آن باشد و نماینده  تام الاختیار جنابعالی در ستاد برگزاری آن؟ یا این که دست کم صاحب یک ستاد خبری  مستقل و رسانه های محلی موظف به پوشش خبری آن، آیا نباید این جشنواره در مهد گرافیک  کشور، لااقل دارای یک نماد و لوگوی تخصصی باشد که همه ساله پای پوسترها و بنرها  بنشیند؟

مضافاً این که اگر قرار است جشنواره هایی همچون جشنواره فیلم فجر  تهران در مشهد و یا جشنواره فرهنگی هنری بین المللی امام رضا علیه السلام و....  مردمی شود، چه راهبرد و راهکاری بهتر از دخالت دادن خود مردم و نمایندگان آنان در پروسه ها و روند اجرایی آن از لحظه اول که سیاستگزاری است تا گام آخر که  برگزاری مراسم اختتامیه آن است؟! آیا هنوز وقت آن نرسیده که دست کم نیمی از برگزار  کنندگان و رؤسای ستاد برگزاری این جشنواره های به ظاهر مردمی، از خود همین مردم  و نمایندگان آنان در بخش های مختلف باشند و نه همگی از کارکنان و مرتبطان وابسته  به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان!؟ آیا تنها به همین دلیل نیست که این سال  های اخیر، مهمترین مراسم این جشنواره یعنی «آیین اختتامیه» به راحتی و در تساهل  و تسامحی غیرقابل باور به یک باره حذف می شود؟!

جنابعالی در همین نشست،  فرمودید که «همه در استفاده از فرصت های موجود برای توسعه فرهنگ و هنر استان  مسئولیم!» همچنین: «باید برای دیده شدن و شنیده شدن و بهره مندی همه جامعه  از هنر در قالب نشست های ادبی، نمایشگاه ها، جشنواره ها و گنجینه های هنری و غیره  ظرفیت سازی شود.» خوب چه ظرفیت و فرصتی بهتر و مطلوبتر از «ظرفیت این جشنواره  پانزده ساله و نهادینه شده» و چه توسعه ای بهتر از «ساحت سینما و هنر هفتم» که  اندیشه ورزان فرهیخته آن را «هالیود نظام» می دانند و مراجع تقلید همچون آیت الله  العظمی جوادی آملی آن را «معجزه پیامبر قرن حاضر» بر می شمرند؟!

بر فرض  که جشنواره ای برای توسعه فرهنگ و هنر شهر از خاستگاه مشهد الرضا کلید بخورد، برای  تهیه بلیت صندلی کدام جشنواره، جوانان پرشور و شعور این خطه از ساعت چهار صبح در  تاریکی و سردی مطلق هوا مقابل گیشه به انتظار می ایستند تا ساعت 8 صبح، جزو اولین  نفراتی باشند که بلیت تهیه می کنند؟! در گذشته برای کدام جشنواره صف صد تا دویست  نفری برای تهیه بلیت در سرمای شدید شکل گرفته و امروزه، بلیت اینترنتی کدام رویداد  فرهنگی هنری ظرف بیست دقیقه اول تماماً پیش فروش می شود؟! آن هم در استانی که همچون  تهران، هزینه بلیت آن گران و پانزده هزار تومان بود و نه استانی دیگر که هفت هزار  تومان اعلام شد؟!

استاندار محترم و فرهنگ دوست خراسان رضوی! آیا هنوز وقت  آن نرسیده که نماینده عالی دولت تدبیر و امید در مهمترین استان کشور، به نمایندگی  از سایر استان ها، خطاب به افراد غیر مسئول بگوید: «هیس! غیر مسئولان فریاد  نمی زنند!» تا حساب دست همه بیاید که نباید امید و شور و نشاط را در مردم میراند!  چرا باید عضو محترم شورای عالی تهیه کنندگان سینما - که اتفاقا از اهالی همین دیار  هم هست - طی یک مصاحبه بیجا و غیرمسئولانه و با طرح اظهاراتی نسنجیده و ناامیدکننده  آن هم در اولین روز بهمن ماه 96 که هنگامه پخش اخبار نشاط آور برای شکوه بخشی به  ایام الله دهه فجر و برگزاری پرفروغ جشن های سالگرد پیروزی انقلاب به شمار می رود  و آن هم ب پرمخاطب ترین رسانه محلی یعنی روزنامه خراسان، مورد بازخواست قرار نگیرد  که به خراسان گفت: نه تنها مردم مشهد بلکه تمام استان ها نمی توانند اکران تمام  فیلم های این دوره از جشنواره را در شهر خود شاهد باشند؟!

چرا از «غلامرضا  موسوی تربتی» سئوال نمی فرمایید که این مصاحبه را به استناد کدام مسئولیت و  جایگاه خود در ستاد برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر تهران با روزنامه خراسان  ترتیب داده اند و یا از روزنامه خراسان مطالبه نمی فرمایید که به استناد کدام حکم  مسئولیت ایشان، این اظهارات ناامیدکننده و مأیوسانه را در نصف صفحه و با تیتری  درشت به چاپ می رساند؟! ایشان دبیر جشنواره بوده یا دست کم یک مسئول استانی در  این دبیرخانه که اینقدر مطمئن و با ضرس قاطع افاضات کرده اند؟! همچنین مزید امتنان  است از طرف پنج میلیون بازدیدکننده این تارنما و سه هزار مخاطب عضو جشنواره از  ایشان بپرسید که ببخشید... خدای نکرده و جسارتاً لال می شدید اگر این مصاحبه را  نمی کردید؟!

این در حالی است که خوشبختانه نه تنها «خراسان رضوی» بلکه  استان هایی مانند فارس و... بسته به توان مالی و قدرت چانه زنی خود با پایتخت نشینان،  موفق به اکران حداکثری فیلم های این دوره از جشنواره شدند؛ و ناگفته نماند متأسفانه  بسیاری از استان ه به استناد همین مصاحبه غیر مسئولانه و غیرواقعی، مردم استان  خود را از تماشای نیمی از فیلم ها ناخواسته محروم کردند و عجب ضایعه اسفناکی!

جناب آقای استاندار، مستحضرید که همه ساله همزمان با فرارسیدن دهه فجر  و شروع جشن های پیروزی انقلاب، بسیاری از استان های کشور،از جمله شیراز، میزبان  جشنواره های چهارگانه فجر یعنی جشنواره های فیلم فجر، هنرهای تجسمی، موسیقی فجر،  و بالاخره تئاتر فجر هستند، در حالی است که فقط دو جشنواره و به تعبیر بهتر فقط  یک جشنواره در پایتخت فرهنگی جهان اسلام به صورت فراگیر، مورد توجه خاص و مطالبه  جدی اهالی فرهنگ و هنر است و به بیانی دیگر؛ سینمادوستان خراسانی و مردم این خطه  فقط به حسن برگزاری همبن بک جشنواره واقعاٌ دل بسته اند و به نظر نمی رسد در چهل  سالگی این نظام و انقلاب فرهنگ محور، توقع زیادی هم باشد!

گفتنی است جشنواره  دیگر یعنی هنرهای تجسمی فجر، مخاطب خاص داشته و هیچ موقع نتوانسته مانند جشنواره  های فیلم و در رتبه های بعدی تئاتر و موسیقی فجر، جریان ساز اقلیم فرهنگ و هنر  و در صف مطالبات اول مردمی در استان ها باشد و لذا باید قدر و ارزش برگزاری همین  یک جشنواره ای که برای خراسانی ها باقی مانده را دانست و آن را ب برگزاری ضعیف  از همجواران و زائران رضوی دریغ نکرد و به کامشان تلخ!

کوتاه سخن آن که  پس از ربع قرن کسب تجارب بسیار در برگزاری این جشنواره، دیگر در شأن و قدر مسئولان  کلانشهری که ادعای بزرگ استمرار میزبانی عنوان مشهد2017 و پایتخت فرهنگی جهان اسلام  را دارد، نیست که همه ساله و به قول عامیانه، مردم و مخاطبان خود را اصطلاجاً جان  به سر و بلکه خون به جگر کند این طوری مثلاً که:نفر اول فرهنگ استان بگوید همه  فیلم ها بلا استثناء اکران می شود ولی بلافاصله نفر اول هنر استان بگوید هیچ استانی  تمام فیلم ها را اکران نکرده و ما هم بالتبع نخواهیم کرد و بعد بلافاصله باز نفر  اول سینمای استان، هر آن چه که نفرات قبلی رشته اند، آن چنان پنبه کند که خبرنگار  خبرگزاری فارس در اقدامی غیرمتعارف مجبور شود فایل صوتی وی را در سایت منتشر سازد  و در نهایت کاشف به عمل آید که کلاً کشتی جشنواره به دلیل بی پولی در گل نشسته  است! 

این که دیگر کسی هر ساله و در ابتدای شروع این جشن سینمایی ملی، نگوید که  باید بودجه اکران فیلمها توسط استانداری و یا به کمک شورای شهر و شهرداری و... تأمین  شود که دیگر پذیرفته شدنی نیست چراکه امسال به حسن تدبیر در فکر و ایده اما با  بدسلیقگی تمام در حوزه اجرا، دیگر طلسم ورود بخش خصوصی (یعنی پردیس سینمایی اطلس)  به عنوان حامی و اصطلاحا اسپانسر این دوره از جشنواره شکسته شد و عملاً این قفل  بی جهت 14 سال بسته مانده، بالاخره گشوده گشت و صدالبته راه تأمین کسری اعتبارات  دولتی به مدد حضور بخش خصوصی فعال، هموار!

این نکته مهم نیز ناگفته نماند،  این که می گوییم «حسن تدبیر در ایده و بدسلیقگی در اجرا» بدین شرح که فکر  از شالوده و اساس، ایده خوبی بود، اما متأسفانه اهالی کوی ارشاد، بدون کارشناسی  کافی و مشورت قبلی با صاحب نظران و دست کم کسب نظر تلویحی اهالی رسانه، همان ابتدا  و در نخستین نشست مطبوعاتی در پردیس سینمایی اطلس، آن چنان گوشه دار و تابلو، چراغ  عبور از دل جشنواره را برای خودروی لوکس اطلس نشینان سبز و ممتد و طولانی کردند  که به ناچار صدای انصاف خواهی دیگران به اعتراض بلند شد تا جایی که بر اثر فشار  افکار عمومی و در کسر از ثانیه، بالاجبار نقشه راه رونمایی نشده، عوض شد!

هرچند بر این اعتقادیم، چه بسا این آه مدیران سینما سیمرغ مشهد به خاطر حذف  یکباره و ناعادلانه آنها از گردونه میزبانی این دوره از جشنواره آن هم به یمن قدم  نورسیده بود که این چراغ راهنمایی، نه این که برای آنان، نارنجی چشمک زن به معنی  عبور آزاد ولی با احتیاط شود، بلکه برای هر چهار طرف «قرمز چشمک زن» !! و بلکه  به گرهی کور و ترافیکی قفل مبدل شد و النهایه، نه تنها شور و شیرینی افتتاح همزمان  پردیس اطلس با آیین افتتاحیه پانزدهمین جشنواره را به حاشیه راند و آن را لوث کرد،  بلکه چنان بلبشویی را در چهارراه پانزدهم به وجود آورد که برای اولین بار در طول  تاریخ برگزاری جشنواره در استان، ما امسال، عملاً چیزی به نام «جدول اکران» نداشتیم  و متأسفانه هر سینما به اقتضای سلائق و شرایط خود، روزانه جدول اکران می داد!

احتمال اوج گیری دامنه های این اعتراضات و نابسامانی های امسال هم تیر  خلاصی ر به برگزاری آیین اختتامیه زد و چراغ آن را - در عین برنامه ریزی قبلی برای  برگزاری باشکوه آن و حتی انتخاب کارگردان برنامه - به یکباره و برای دومین سال  پیاپی خاموش کرد به گونه ای که راهبران ساعی پانزدهمین قطار جشنواره، از نگرانی  به حاشیه افتادن دستاوردهای ارزشمندی همچون موفقیت اکران تمام 22 فیلم جشنواره،  لقای اختتامیه را به عطایش بخشیدند و چنان سوت و کور این قطار در ایستگاه آخر از حرکت  انداختند تا هیچ کس اسامی ایستگاه های بین راهی را به یاد و خاطر دیگران نیاورد!

ایستگاه های غریب اما نام آشنایی همچون: «افتتاحیه یا افتضاحیه!»،«شروع  جشنواره با گیشه بسته و فروش اینترنتی غیر فعال!»، «انهدام جدول اکران همزمان با  انفجار نور»، «اطلس، کاخ یا کوخ جشنواره»، «به راستی باور کنیم داستان حاتمی کیا  و قطع فیلمش را؟»، «ضایعه سیمرغ بی بال سینمای خراسان»، «غربت تالار سینمایی شهید  اصغرزاده»، «قهر بچه گانه پردیس هویزه»، «حذف همیشگی فرم ارزیابی مردمی فیلم ها»،  «حکایت عجیب گرانی بلیت»،«بی فروغی کارگاه های نقد و بررسی فیلم ها»، «بلاتکلیفی  جشن سیمرغ و پروانه ها ویژه کودکان و دانش آموزان»، «بی حالی مطبوعات و رسانه های  استان در انعکاس اخبار جشنواره و بلکه نبود ستاد خبری و ضعف مفرط و همیشگی اطلاع  رسانی»، «و باز شعار افتتاح دبیرخانه دائمی!»، «بی رنگ و لعابی پوستر جشنواره»  و از همه مهمتر چرا در 11 نظرسنجی از 15 دوره برگزاری، بلا استثناء همه داوران  مردمی جشنواره، باز کارت قرمز را به علامت «هرسال دریغ از پارسال» بالای سر خود  بردند حتی امسال!

کوتاه سخن آن که...

بای بسم الله در برگزاری  چهارده دوره گذشته از جشنواره را در پایتخت معنوی جهان اسلام، به زلف ذوات مقدسه  «چهارده معصوم علیهم السلام» گره زدیم و با وعده و وعید، مخاطبان خود را قسم دادیم  تا تای تمت، بی نقص و عیب، تنها جشن سینمایی استان ر در دل جشن انقلاب از سر بگذرانیم!  اما نشد که نشد! امسال چون دیگر دست خالی بودیم، ربع قرن برگزاری جشنواره و بلوغ  و نبوغ آن و این که دیگر کودک نیست را بر سر زبان ها انداختیم و چون دل و جگر «احمد  نجفی ها» برای گل گرفتن درب شورای صنفی نمایش رنداشتیم، به ناچار و به ضرب و زور  «هشتک تحریم برای تکریم»، به جنگ زرگری با «شورای عالی تهیه کنندگان سینمای کشور»  رفتیم و بحمدالله موفق شدیم پانزده حرف بنشانیم بر این کرسی! اما در این آخرین  سطور، صادقانه دست ها را در انتهای کوچه علی الظاهر بن بست شانزدهم، به نشانه تسلیم  بالای سر می بریم که به خدای احد و واحد، دیگر نمی دانیم چه «تدبیر» کنیم تا این  «تقدیر» پیشانی نوشته «دخالت تهرانی ها» به زعم مسئولان و «بی عرضگی مشهدی ها»  به گمان مخاطبان، مثل بختک دوباره بلای جشنواره نشود که به خدا از گفتن واژه «عذرخواهیم»  در سامانه های مختلف ارتباطی با مردم خسته شدیم و سرخورده که مصاحبه های ژست ساز  را دیگران می کنند و پوزش های شرم ساز را ما...!

فقط همین اندازه می  توان به والی دولت تدبیر و امید در استان مویه کرد و مسألت که:

«دیگر بس است آزمون و خطا و تجربه اندوزی تلخ از  15 دوره واسپاری برگزاری تک جشن سینمای انقلاب به یک ارگان دولتی کم توان و بی  انگیزه...!»پس شما را به صاحب استان امام مهربانی ها قسم، یا جمع کنید این  قفل 15 کلید شکسته را و خیال همه را راحت و یا جمع کنید هم افزایی ظرفیت های مردمی  و جوان و پر نشاط و انگیزه بخش خصوصی فعال را با شاه کلید درایت و دخالت خود!»  همچنان که خود در سخنانتان به آن تصریح و تأکید فرمودید!

دست اندرکاران وبگاه رسمی جشنواره فیلم  فجر تهران در مشهد

پنجم اسفند ماه 1396، مشهد مقدس
پیوست (مشروح سخنان استاندار محترم در اولین نشست فرهنگی هنری پس از  جشنواره):

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد؛ ضرورت تکمیل و توسعه چرخه  تولید فرهنگی در استان
جلسه اتاق گفت و گوی اصحاب فرهنگ و هنر استان با  استاندار خراسان رضوی برگزار شد. به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان  رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه گفت: همه در استفاده از فرصت های موجود برای  توسعه فرهنگ و هنر استان مسئولیم.

وی افزود: تلاش این است تا در قالب این  اتاق گفت و گو، چرخه فرهنگ ، ادب و هنر استان را سرعت بخشیم و ضمن شناسایی ظرفیت  ها و استعدادها، آن ه را برای تولید آثار فاخر آموزش داده، هدایت و حمایت کنیم.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: باید برای دیده شدن و شنیده شدن و بهره  مندی همه جامعه از هنر در قالب نشست های ادبی، نمایشگاه ها، جشنواره ها و گنججان  ینه های هنری و غیره ظرفیت سازی شود.

رشیدیان ادامه داد: در این میان بهره  گیری از ظرفیت های فرهنگی خود برای حفظ و تقویت هویت جامعه بسیار مهم است و می  تواند به استحکام پایه های هویتی بیانجامد.

وی تاکید کرد: توسعه چرخه تولید  فرهنگی از مرحله تولید تا تکثیر و ارائه به مخاطبان از هر گروه سنی و جنسی به تناسب  نیاز، سلیقه و ذائقه آنان از جمله ضروریات است.

استاندار خراسان رضوی با  اشاره به نقش و جایگاه بی نظیر فرهنگ و ادب خراسانی در کشور و گستره نفوذ تاریخی  آن در منطقه گفت: باید از این ظرفیت بیشتر بهره برده و بیش از پیش بزرگان و ظرفیت  های این خطه معرفی شوند.

رشیدیان ادامه داد: دراین راستا طی دهه فجر امسال  جایزه ای ادبی ویژه ای برای تقدیر از شعرا، نویسندگان و هنرمندان این حوزه طی مراسمی  اهدا شد اما نیاز است در سال بعد این رویداد در حد و اندازه شایسته خراسان پیگیری  و دنبال شود.

وی ادامه داد : مباحث مربوط به جایزه فرهنگی ویژه زبان پارسی  با عنوان نشان فرهنگی - هنری فردوسی یا جایزه بزرگ زبان و ادب پارسی هم پیگیری  شده و امید است در سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی این نشان اهدا شود.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه همه ما مدیون بزرگان ادب و فرهنگ این  دیار از حکیم ابوالقاسم فردوسی، خیام و عطار نیشابوری و سایر چهره های شاخص این  حوزه هستیم، افزود: باید دین خود را در قالب تهیه بسته های فرهنگی از آثار برجسته  این بزرگان البته به روز شده و متناسب با نیاز گروه های مخاطب خود از کودکان ت  دانشجویان وغیره ادا کنیم.

رشیدیان در ادامه حمایت و ورود صدا وسیما و  رسانه ها، دستگاهها و نهادهای مرتبط از جمله شهرداری به این موضوع ، برگزاری شب  شعرها و بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی برای تقویت استعدادهای شعری جوان و تعامل  آنها با گنجینه های ادب وهنر و مفاخر استان را بسیار مهم خواند.

وی با  اشاره به برگزاری نمایشگاه قرآن که هر ساله در ایام ماه مبارک رمضان برگزار می  شود ، گفت : این امکان فرصتی برای ارائه و معرفی قرآن و آموزه های قرآنی ب استفاده  از ظرفیت های هنری و به شکلی متفاوت و متناسب با ذائقه جامعه است.

استاندار  خراسان رضوی عنوان کرد: اصحاب فرهنگ و هنر باید از هم اکنون برای مباحث و موضوعات  مرتبط با نمایشگاه قرآن برنامه ریزی کرده و طرح ها و ایده های موثری برای برگزاری  نمایشگاهی با جذابیت های گسترده تر و زیباتر از قبل برای استفاده و بهره گیری بیشتر  مردم ارائه کنند.

رشیدیان با تاکید بر ظرفیت سازی برای بهره گیری از استعدادها  ، ایده ها و توانمندی های فرهنگ و هنر در نمایشگاه قرآن استان که از چهارم تا 12  خردادماه برگزار می شود ، گفت : امسال انجمن خوشنویسان خراسان رضوی اقدام به برنامه  ریزی برای جشنواره و نمایشگاه بین المللی خوشنویسی در ماه شعبان (سال آینده ) نموده  است.

وی عنوان کرد همچنین نمایشگاه آثار قرآنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام  ونمایشگاه قرآن و عترت نیز به صورت همزمان در ماه رمضان ( خرداد ماه) برگزار می  شود.

استاندار خراسان رضوی در موضوع حمایت از هنرمندان خراسانی بویژه اهالی  تئاتر استان و تامین فضا برای تمرین و اجرای تئاتر آنها گفت : دستگاه ها در این  حوزه همکاری خوبی دارند درعین حال مجموعه های دولتی و عمومی در سطح استان و 28  شهرستان نسبت به شناسایی فضاها و سالن هایی دارای قابلیت اجرای تئاتر اقدام و بعد  از معرفی و هماهنگی های مربوطه برای استفاده هنرمندان و اجراهای دوره ای تئاتر  در استان مورداستفاده قرار گیرد.

وی بر شناسایی و احصا مشکلات حوزه هنر  توسط خود هنرمندان تاکید و عنوان کرد : در عین حال برای رونق بیشتر سینما و تئاتر  و هر زمینه هنری دیگری می توان امکانات موجود را در قالب طرح تعاملات گرم که در  استان آغاز شده با ارائه تخفیف های ویژه برای خانواده ها اختصاص داد که در عین  اقبال مردم از این تولیدات به تقویت تعاملات و در نتیجه استحکام خانواده ها می  انجامد.

وی در زمینه برخورداری اهالی فرهنگ و هنر از تسهیلاتی چون ازدواج  و مسکن هم گفت : طی امسال و سال آینده پرداخت تسهیلات ازدواج به هنرمندانی که اقدام  به ازدواج کنند تسریع می شود و هنرمندان نیز در اولویت مسکن اجتماعی قرار می گیرند.

استاندار در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن میلاد حضرت  فاطمه زهرا (س) گفت : در راستای معرفی هر چه بیشتر سیره و شخصیت آن حضرت بعنوان  یک الگوی بی نظیر باید همه هنرمندان اعم از نویسندگان ، نقاشان ، اهالی تئاتر و  سینما و غیره به این موضوع ورود یافته و کاری گسترده انجام دهند.

وی با  بیان اینکه آن حضرت در تاریخ انسانیت شخصیتی و بانوی بی نظیر هستند ، افزود : باید  همزمان با ایام ولادت حضرت فاطمه و هفته بزرگداشت مقام زن و مادر که ایام جشن است  ،فقط به شعر و نقالی محدود نشده و از همه ظرفیت های برای معرفی آن حضرت بهره ببریم  تا شناخت جامعه و نسل جدید از آن حضرت عمیق تر شود.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات