شهرآرا نوشت: ٦٠ هزار نفر به تماشای فیلم های پانزدهمین جشنواره نشستند؛ استقبال مشهدی ها ازسیمرغ و سینما

   |  سه شنبه 24 بهمن 1396
پانزدهمین جشنواره فیلم فجرمشهد با همه فراز و فرودهایش به پایان رسید. جشنواره‌ای که هر سال در این ایام شور و هیجانی در فضایی سینمایی شهر به پا می‌کند و علاقه‌مندان زیادی را به سالن‌های سینما می‌کشاند. رویدادی که از این حیث می‌توان آن‌را مثبت ارزیابی کرد اما فراتر از آن باید پرسید آورده این جشنواره، در تمام سال‌های برگزاری‌‌اش برای سینمای مشهد چه بوده است؟ ...
... پرسشی که حالا و بعد از ١۵ دوره برگزاری جشنواره می‌توان توقع پاسخی برای آن داشت.
 
سینما باید تبدیل به صنعت بشود
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درباره برگزاری این دوره از جشنواره به شهرآرا گفت:خوشبختانه همه اقشار از فیلم‌ها استقبال کردند به نحوی که به طور متوسط بیش از ٨٠ درصد صندلی‌ها در زمان اکران فیلم‌ها پر می‌شد. این معنایش این است که کمکی به اقتصاد سینما در مشهد شده است و باید آن‌را به فال نیک گرفت. افشین تحفه‌گر درباره اقتصاد سینما در مشهد، گفت: سینما مثل یک زنجیره است که بخش پایانی آن، اکران خوب و فروش فیلم‌هاست. خوشبختانه در این بخش ما وضعیت خوبی داریم و سینماهای مشهد در زمره پرفروش‌ترین‌های کشور هستند. او درباره وضعیت تولید و مشکلات شرکت‌های سینمایی در این حوزه گفت: من همیشه می‌گویم باید نگاهمان را به اقتصاد سینما عوض کنیم. هنرمند فیلم‌ساز نباید دغدغه مالی برای تولید آثار هنری‌اش داشته باشد و راه‌حل آن تقویت اقتصاد سینما با استفاده از مشاوران و متخصصان حوزه اقتصاد است. اگر شرکت‌ها و مؤسسات فیلم‌سازی ما مشاورانی این‌گونه داشته باشند، بی‌تردید کارشان بهتر پیش خواهد رفت و به مرور مسائل حل می‌شود. البته این در کشور ما خیلی جا نیفتاده است اما باید به سمت اجرایی شدن آن پیش رفت چرا که مسئله سینمای ما زمانی حل می‌شود که تبدیل به صنعت بشود و به باور من، استفاده از دانش کارشناسان حوزه اقتصاد در تولید و ساخت فیلم‌ها، نخستین گام در این مسیر است.وی افزود: خوشبختانه تعداد فیلم‌سازان با آتیه ما در مشهد و استان کم نیستند و این ما را به آینده سینمای این شهر امیدوار می‌کند چون با توجه به این حضور، اگر شرایط فراهم شود، امکان ساخت فیلم‌های سینمایی بلند فراهم است.
تحفه‌گر درباره اهمیت بخش سیمرغ خراسان و احتمال تداوم آن در سال‌های دیگر گفت: این ایده به نظر من بخش عمده و مهمی در این دوره از جشنواره بود و باور دارم می‌تواند حتی هویتی مستقل داشته باشد. به همین دلیل تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در سال‌های بعد، به شکلی بهتر و با ایرادات کمتر بخش سیمرغ سینمای خراسان را برای معرفی هر چه بهتر فیلم‌سازان مشهد و استان و آثار آن‌ها برگزار کنیم.
 
امیدواری برای رویدادی مستقل
مدیر انجمن سینمای جوانان مشهد نیز به عنوان مسئول برگزاری بخش سیمرغ خراسان درباره برگزاری مستمر این رویداد نگاهی امیدوارانه دارد: قرار است این بخش ادامه داشته باشد و دبیرخانه‌ای دائمی برای آن پیش‌بینی شود. در ایام برگزاری حتی پیشنهاد شد که با جشنواره فجر هم‌زمان نباشد تا مخاطبان بیشتری از آن استقبال کنند. مسئله‌ای که خواسته خود اهالی سینمای مشهد نیز هست. البته با همین شرایط برگزاری هم استقبال خوبی را شاهد بودیم، ولی به هر حال تداخل با جشنواره فیلم فجر، کمی در میزان استقبال اثرگذار بود.
نسرین شاه‌محمدی، در گفت‌وگو با شهرآرا درباره نحوه برگزاری این رویداد در سال‌های آینده گفت: من از آقای تحفه‌گر هم این را خواستم و گفتم خواسته سینماگران شهر است که این جشنواره مستقل باشد و به نظر من، بهترین بخش جشنواره فجر همین سیمرغ خراسان بود. چرا که مجالی ایجاد کرد تا فیلم‌سازان مشهدی آثار خود را در معرض دید علاقه‌مندان به سینما قرار دهند. این بخش از ابتدا قرار بود تنها بخشی جنبی باشد، اما امسال کمی جدی‌تر آن‌را برگزار کردیم و خوشحالم که استقبال سینماگران هم خوب بود. برای دوره‌های بعد دوست داریم که دبیرخانه دائمی داشته باشیم و شهرستان‌ها را نیز فعال کنیم تا کم کم تبدیل به جشنواره مستقل و فراگیری بشود. البته خود برگزاری جشنواره فجر تهران در مشهد هم مهم است چون فرصت دیدن فیلم‌های جشنواره را برای مخاطب مشهدی فراهم کرد ولی این بخش هم می‌تواند مؤثر باشد. ما خراسانی‌های زیادی در فجر امسال داشتیم و این نشان می‌دهد که ظرفیت سینمای ما بالا است و اگر برای فعالیت آن‌ها در همین شهر خودمان بستر را فراهم کنیم، شاهد آثار سینمایی ارزشمندی خواهیم بود.

استقبالی چشمگیرتر از سال‌های قبل
عباس خوش‌آهنگ، رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و قائم مقام دبیر پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، در گفت وگو با شهرآرا درباره میزان استقبال مردمی از این جشنواره گفت: ما در جشنواره پانزدهم، ٩۶ اکران در ٧ سالن نمایش سینماهای آفریقا، هویزه و اطلس داشتیم که از این اکران‌ها، نزدیک به ۶٠ هزار نفر تماشاگر استقبال کردند. او درباره میزان استقبال مردم از بخش سیمرغ خراسان نیز گفت: در این بخش ما ٢٧ فیلم کوتاه و ٨ فیلم بلند داشتیم که در مجموع حدود ١٠ هزار نفر به تماشای این فیلم‌ها نشستند.
وی درباره تفاوت استقبال مردم از این دوره جشنواره فجر نسبت به سال‌های پیش گفت: بعد از تهران ما تنها استانی هستیم که به طور کامل فیلم‌های فجر را اکران کردیم. به همین دلیل استقبال قطعا از سال پیش بیشتر بوده‌است.
خوش‌آهنگ درباره علت دقیق نبودن آمار اعلام شده‌ تا این لحظه گفت: هنوز آمار ارائه شده از سوی سینمای برگزار‌کننده جشنواره، تجمیع نشده است و ظرف چند روز آینده، آمار دقیق تعداد مخاطبان ارائه خواهد شد.
احسان خزاعی 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic